District Elections2020-01-28T17:22:45+02:00

District Elections 2020/2021

Elections for District 109 2020/2021 Officers will be held on Saturday May 16th at the Spring Conference in Crete. The officers are elected for the term starting July 1 of that year until June 30 of the following year.

District Officer Role Descriptions

Would you like to know more about the District Officer Roles? Take a look at the videos linked below, or speak to your District Leadership Committee representative.

Area Director: https://youtu.be/KI22XouEovI

Division Director: https://youtu.be/KPZXQeAfnZY

Nomination Submissions

Nomination forms can be submitted to the District Leadership Committee chair for District 109 at the following e-mail address:
dlc.chair@district109.org or see page DLC.

The District Leadership Committee (in short DLC) is chaired by Francesco Fedele, DTP, IPDD, and consists of the chair and one Toastmaster in good standing from each of the Divisions. Nomination forms are reviewed and potential candidates are interviewed by the DLC. The deadline for receipt of Nomination forms is January 26th 31st, 2020 for all nominations. After interviewing candidates, the District Leadership Committee Report is presented and will contain the list of nominated and recommended candidates for each position.

The DLC report will be presented by April 16th, 2020.


Meanwhile please see below the elected & appointed District Officers for 2019/2020.

The 2019/2020 Core Team is composed of:

PositionElected or AppointedNominated CandidateHome Club
District DirectorElectedMetaxia KritsidimaGlyfada
Program Quality DirectorElectedLorenzo GiosVerona Toastmasters
Club Growth DirectorElectedAires MarquesInternational Geneva Toastmasters Club
Public Relations ManagerElectedFrank KaiserToastmasters GE Baden
Finance ManagerAppointedMarianthi AchlioptaHellenic Toastmasters Club
Administration ManagerAppointedAngelos LeventisAthens Toastmasters Academy
Intermediate Past District DirectorElected 2018/19 as DDFrancesco FedeleToastmasters Roma
ParliamentarianAppointedEmilia FossatiToastmasters INAIL

The elected Division Directors for 2019/2020 are:

PositionElected or NominatedNominated CandidateHome Club
AElectedKatia BurdetRadiant Rhetoric
BElectedDimitrios DiamantopoulosKifissia Toastmasters Club
CElectedRoland KariusClub der lebenden Worte
DElectedBeatrice AntonInternational Geneva Toastmasters Club
EElectedGiada SartoriUBS Rhetoric Club
FElectedHarald MattenbergerVienna Speakers Club

The appointed Area Directors for 2019/2020 are:

PositionElected or AppointedAppointed CandidateHome Club
A1AppointedAnnalisa LibréToastmasters Torino
A2AppointedDavide GiansoldatiMilan-Easy Toastmasters Club
A3AppointedAlessandra GageSPQRs
A4AppointedClaudio RussoThe Xplorers Toastmasters
A5AppointedTuran TaninNiavigli District Toastmasters
A6AppointedCarla Marcenaro Erzelli Toasters Club
B1AppointedAndriopoulos NikolaosGlyfada Toastmasters
B2AppointedAnastasia LiapiGlyfada Toastmasters Club, Hellenic Toastmasters Club
B3AppointedLilian ShaftacolaSUPERSPEAKERS CLUB
NICOSIA CRUSADERS CLUB
B4AppointedPlamen Zhelyazkov ZhelyazkovSofia Toastmasters
B5AppointedTeodora TodorovaSpeak and Lead Toastmasters
C1AppointedSabine SchmelzerToastmasters of Basel
C2AppointedMarc ReckermannClub der lebenden Worte
C3AppointedKarl SteinkeTM International Club Zug
D1AppointedChristina Küper-WiniInternational Geneva Toastmasters Club
D2AppointedRobert O'RiordanInternational Geneva Toastmasters Club
D3AppointedBastien RojanawisutLausanne International
D4AppointedKonstantina PatakiThe Speakmasters at JTI
E1AppointedChristoph AublingerTop Notch Toastmasters
E2AppointedFrank KincesWalk The Talk Zurich Toastmasters
E3AppointedTim BirchZuriberg Toastmasters Club
E4AppointedLesley Stephenson Zuriberg Toastmasters Club
E5AppointedManuel GomezToastmasters GE Baden, Walk The Talk Zurich Toastmasters
F1AppointedGünter HeroldVienna Toastmasters Club
F2AppointedThomas MüllerWiener Toastmasters Rhetorik Klub
F3AppointedChristian LindenhöferBlue Danube Speakers Linz